Tekstovi

4 načina da izliječite ranjeno srce

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Rane srca na mnogo načina nalikuju fizičkim ranama, bole jednako, a ponekad i više. Ako te rane jedne i druge ne puštamo da zarastu i nastavimo ih čeprkati, one neće zacijeliti uopće ili neće zacijeliti kako treba. Za primjer možemo navesti osobu koja se vratila islamu. Takva osoba može biti odbačena od strane obitelji, prijatelja, rodbine i sl. Na taj način može zadobiti ozbiljne psihičke povrede. Čak i nakon što je prošlo mnogo godina, još uvijek može da se ne osjeća izliječenom.

Zašto se to dešava? Jer ta osoba možda stalno čačka svoju ozljedu. Ona to dira svaki put kad si kaže da je ona kriva, kad se osjeća krivom što se osjeća povrijeđenom nakon toliko vremena ili odgovornom za raskid odnosa sa nekim ljudima. Ona se uhvati za to svaki put kad ih ode vidjeti i prisili se da im se nasmiješi i poigrava se s njihovim pretvaranjem da su nevini, dozvoljavajući da ponižavaju i vrijeđaju nju i/ili njezinu vjeru itd.

Dakle, neki savjeti koje možemo dati sebi ili drugoj osobi koja ima rane su:

  1. Prestani kopati po rani i dirati ju

Dopustite sebi da se osjećate povrijeđeno. Prestani se pretvarati da je sve super i forsirati dobro raspoloženje preskačući stepenicu tuge, boli, ljutnje. Priznajte da rana postoji, inače ćete se neoprezno zabijati u nju. Nemoj se osjećati krivim što imaš ranu. Nije tvoja greška. Daj svojoj rani vremena koliko god je potrebno da zacijeli. Nakon konačnog osvajanja Mekke, Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem postao je dobar i blizak sa skoro svima koji su prihvatili islam. Osim ubojice Hamze r.a., iako je halalio ubojici, Poslanik je bio toliko uznemiren nakon ubistva Hamze, toliko ožalošćen, da to nije mogao zaboraviti. Unatoč tome što je ubojica postao musliman, nije ga mogao vidjeti, a da se ne prisjeti tragedije.

Mi bismo možda mogli tvrditi da trebamo biti super sa svakim ko je musliman ili sa svakim ko nam je rodbina, bez obzira na to koliko loš bio. Dok istina je takva zapravo da nam Poslanikova nevoljkost možda ukazuje na to da postoje granice onoga što naša srca mogu podnijeti, a prelazak preko toga podrazumijeva tlačenje samog sebe.

  1. Razgovarajte sa savjetnikom ili psihologom

Jednom kada priznate autentičnost povrede, vrijeme je da poduzmete korake da je izliječite. Psiholog može pomoći u procesu, baš kao što vam liječnik pomaže ozdraviti od fizičkih ozljeda. Prije nego što odaberete psihologa, provjerite razumije li on vaše vjerske vrijednosti.

  1. Suočite se s tim

Ako je moguće, izravno se suočite s onima koji su vas povrijedili. Kao vjernici, nikada ne bismo trebali biti grubi ili osvetoljubivi, a moguće je suočiti se i bez toga. Ovo može biti najlakši način da jednom zauvijek okončate sukob, no ipak se ne preporučuje za svaku situaciju. Ponekad vam to može ostaviti veću ranu, ovisno kakva je osoba nasuprot vas.

  1. Nadaj se Allahovoj nagradi

Allah Uzvišeni nas ne opterećuje obaveznim oprostom našim tlačiteljima, ali obećava velike nagrade za one koji budu u stanju postići taj veliki podvig.

O vjernici, i među ženama vašim i djecom vašom, doista, imate neprijatelja, pa ih se pričuvajte! A ako preko toga pređete i opravdanje prihvatite i oprostite, pa – i Allah prašta i samilostan je. (Et-Tegabun, 14.)

Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem je rekao: Budi milostiv prema drugima i primit ćeš milost. Oprosti drugima i Allah će tebi oprostiti. (Aḥmad) Zapamtite da smo svi mi ljudi i svi imamo svoje mane. Koliko bismo voljeli da Allah previdi naše mane i uvede nas u Džennet? Neka to bude snažno ohrabrenje na našem putu prema iscjeljenju i oprostu.

Izvor: www.aboutislam.net

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.

NA VRH

Prijava gramatičke greške

Ova poruka će biti poslata urednicima sajta