Ishrana i zdravlje

Trebamo li ići na spavanje gladni ako želimo smršaviti?

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Otići spavati gladan ili ne jesti ništa iz 18 sati dijetalni je mit s kojim smo se svi susreli barem jednom u životu. Australski je nutricionist otkrio smijete li jesti neposredno prije spavanja i koju je hranu najbolje izbjegavati ako želite izgubiti pokoji kilogram viška.

“Doručkuj kao car, ručaj kao kralj, a večeraj kao siromah”, stara je mudra poslovica koje bi se trebali držati kada su u pitanju naši obroci. Kao što poslovica kaže, posljednji obrok u danu trebao bi biti što jednostavniji i skromniji kako ne bi opterećivao naš želudac pred spavanje. Nakon jela, sva krv odlazi u želudac, tlak pada, osjećamo se umorno jer se sve tjelesne funkcije usmjeravaju zadatku da prerade hranu. Ukoliko je ta hrana bila masna, ljuta ili pretjerano slatka naš se organizam više i dulje muči da je obradi; dolazi do probavnih smetnji, žgaravice, nadutosti, težine na želucu – okretanje u krevetu, mučnina, posezanje za sodom bikarbonom i obećanjima samim sebi da se nećemo više prežderavati prije spavanja.

Naravno, ne valja poslovicu shvatiti ni previše doslovno i ne jesti ništa zato jer ne bi zbog gladi mogli zaspati ili, ako bi i zaspali, probudili bi se i shvatili da se nalazimo glavom u frižideru i tamanimo sve što nam se nađe pod rukom (ustima). Šalu na stranu, večera je nezaobilazan obrok koji hrani naš organizam dok spava, potpomažući ga da se regenerira, raste, stvara nove stanice; zato je naročito bitno da je lagan, ali bogat vodom i proteinima.

Postoji nekoliko uvriježenih mišljenja koliko vremena prije odlaska na počinak je najbolje večerati, jedno od njih je dva do tri sata prije spavanja. Također bitno je da večera bude dovoljna kako ne bismo osjetili glad kada napokon legnemo u krevet; dakle, nikako se ne odričite večere u svrhu mršavljenja.

Konzumiranje nekih namirnica navečer može čak ubrzati proces mršavljenja kroz poboljšanje hormonalnih procesa. Ključno je unositi „pravilne“ namirnice te treba znati koje treba izbjegavati pod svaku cijenu. Jedna stvar je sigurna: prije odlaska u krevet moraju se izbjegavati ugljikohidrati jer povisuju hormon inzulin koji potpomaže „slaganje“ masnih naslaga na bedra, bokove i trbuh i na ona mjesta koja ne želite. Osim što uskladištava masne naslage, inzulin stopira izlučivanje hormona glukagona koji nam pomaže u sagorijevanju masnih naslaga. Kako vidite, konzumiranje ugljikohidrata navečer je put prema neuspjehu i ako ste u procesu mršavljenja to svakako treba izbjegavati.

Dok vi spavate, organizam obavlja niz radnji: obnavlja i umnožava svoje stanice, probavlja hranu i radi niz drugih bioloških stvari neophodnih za život. Svi ti procesi u tijelu traže energiju, koje organizam uzima iz hrane unesene tijekom tog dana i noći.

Šta izbegavati u širokom luku?

‘Ako ste prije sna unijeli hranu bogatu ‘praznim’ kalorijama poput peciva, čokolade ili kutije sladoleda, razine krvnog šećera će vrlo brzo narasti, a dobivena ‘energija’ će se automatski pohraniti u tijelu u obliku masnih jastučića,’ kaže australski guru zdravog života, dr. Tim Robards. Kasnovečernji obrok mora biti lagan, a njegova je svrha prizalogajiti, a ne najesti se. Uz to, prije spavanja svakako biste trebali izbjegavati slijedeće četiri vrste hrane:

1. Masna hrana

Pojedete li prije počinka nešto masno ne samo da ćete iduće jutro osjećati tromost, nego će vam i želudac raditi u četvrtoj brzini kako bi probavio tešku hranu. Zato izbjegavajte brzu hranu, orahe, sladoled ili obroke s puno sira.

2. Hrana krcata ugljikohidratima

Malo slatkoga prije kreveta možda je upravo ono što vam treba za slatke snove, ali ako pojedete veliki komad čokoladne torte razina šećera u krvi naglo će porasti i isto tako pasti što će omesti san. Izbjegavajte kolače, kekse, grickalice i bijeli kruh, a slobodno zagrizite u jabuku.

3. Meso

Kao i masna hrana, meso će teško sjesti na želudac zbog čega biste mogli teško zaspati. Crveno meso ima najgori učinak, ali isto će biti i ako pojedete piletine ili svinjetine. Tofu, posni sir ili jogurt puno su bolji izbor.

4. Začinjena hrana, gazirana pića, alkohol

Začini su prirodni lijek za mnoge lakše bolesti, ali kada vam se nešto jede kasno navečer zaobiđite ih u širokom luku. Osim što može poremetiti rad želuca, ljuta, paprena hrana može probuditi vaša osjetila što će vam itekako otežati da utonete u san. Alkohol i gazirana pića su krcati kalorijama, remete san, stvaraju nadutost i dehidriraju.

Zbog mirnog sna bolje je ako nekoliko sati prije odlaska u krevet ne jedete nikakvu hranu, kako vas probava ne bi držala budnima.

Šta jesti?

Najbolje bi bilo odabrati hranu s visokim udjelom proteina, nešto dobrih masti, niskom razinom šećera i ugljikohidrata.

-zeleno pareno povrće

-tofu, seitan, tempeh

-kvinoja

-posni sir, jogurt

-bademovo mlijeko

-sirutka

-salata

-šaka oraščića

-avokado, maslinovo i kokosovo ulje

Jedite cjelovitu i neprocesuiranu hranu koja polako sagorijeva i otpušta hranjive tvari,’ predlaže dr. Robards.

zadovoljna.hr/fitness.com.hr

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.

NA VRH

Prijava gramatičke greške

Ova poruka će biti poslata urednicima sajta