8 stvari koje novi muslimani trebaju znati prije ramazana
Mjesec ramazan se ubrzano približava, a s njim, za one koji su tek upoznali islam, približava se i određena strepnja. Uzdržavanje od jela i pića satima dnevno može izgledati kao nepremostiv izazov onima koji nisu obučeni umijeću posta. Kada dodate duhovnu komponentu, to je sasvim druga priča. Ramazan može biti težak za one koji tek upoznaju taj koncept. Ali naoružani s malo znanja, ramazan će biti mjesec pun duhovnog rasta i buđenja.
Evo 8 stvari koje bih trebao/la znati o svom prvom ramazanu.
- Započnite s vježbanjem
Mjeseci redžeba i ša’bana, mjeseci koji prethode ramazanu, odlično su vrijeme da isprobate post za i vidite koje prilagodbe je potrebno napraviti. Da vidite kakav je to osjećaj. Ne biste počeli trčati maraton bez ikakvog treninga ili istezanja. Isto vrijedi i za post. Zbog toga je post u mjesecima koji prethode ramazanu vrlo preporučljiv. A ovo je posebno istinito za novog muslimana koji nikada nije postio dan, a kamoli mjesec dana.
Želudac će se prilagoditi i smanjiti kako bi se nosio s prazninom koju će iskusiti tijekom dana Ramazana, ali treba mu vremena da to postigne. Najbolje je na vrijeme nekoliko dana početi postiti kako bi vaš stomak bio u ramazanskoj formi.
- Kako pronaći vrijeme za iftar
Iftar je obrok na kraju dana, odnosno trenutak kada možete početi jesti. Točno u trenutku zalaska sunca. Stvar je u tome što je zalazak sunca (vrijeme iftara) kada se kugla sunca spusti ispod horizonta. Ali još uvijek ima ambijentalnog svjetla, što znači da još nije potpuno mračno. To je kao kad premjestite svjetiljku u susjednu sobu, ali još uvijek vidite po svjetlu koje iz nje dolazi. Ovako izgleda zalazak sunca. Ne znači uvijek da je potpuno mračno, stoga se orijentirajte po lokalnoj vaktiji.
- Kako pronaći vrijeme za sehur
Sehur je doba dana kada se budite da biste jeli prije nego što se sunce pojavi iznad horizonta. Ako mislite da zalazak sunca znači potpuni mrak, mogli biste također pomisliti da će izlazak sunca značiti da će biti svijetlo. Ovo nije istina i iznenađujuće je da je sehur tamniji od iftara. Sve ovo može biti vrlo zbunjujuće kada tražite sunce na nebu (ili nedostatak sunca na nebu), stoga se najbolje orijentisati kao šta smo rekli, vaktijom.
- Neka iftar i sehur budu lagani
Znati kada jesti i kada ne jesti ne čini osobu mudrijom u znanju kako jesti za vrijeme ramazana. Žudjet ćete za najtežom hranom dok ste usred posta i svi mirisi će biti intenzivniji. Vaš želudac možda sanja o hamburgerima, prženoj hrani i sl. I koliko god ovo u trenutku gladi sjajno zvučalo, ovo može biti štetno i učiniti vas letargičnima i žednijima/gladnijima kasnije.
Dobra vijest je da se ne morate potpuno kloniti teške, pržene i masne hrane. Samo ne slušaj svoj želudac koji ti govori da ti treba cijela kanta pržene piletine i cijela trostruka čokoladna torta na iftaru i sehuru. Jednostavno neka većina vaših obroka bude zdrava hrana, sa dosta povrća i/ili voća poput krastavaca, lubenice, rajčice itd. Ne morate prilikom jela jesti sve dok želudac ne bude toliko pun da vam postane muka, već prestanite jesti/piti kada se osjećate zadovoljno i sito. Ne zaboravite na dovoljan unos tekućine.
- Polako na iftaru
Kada postite, probavni trakt i zapravo cijeli vaš sustav rade popravke i „ažuriranja sustava“ da tako kažemo. Nakon što prekinete post na iftaru, vaš želudac će trebati da se polako prilagodite ponovnom uvođenju hrane. Dakle, polako na iftaru. Ne biste očekivali da će se vaše računalo uključiti u jednoj sekundi nakon što ste ažurirali sustav.
Slično tome, vašem tijelu treba vremena da se prilagodi ponovnom uvođenju hrane. Poslanikov sunnet bio je jesti neparan broj hurmi kada se iftari. Zatim klanja akšam. U tome ima mnogo mudrosti. Nakon što prekinete post i molite, tada je vaš želudac dobio malo vremena da započne probavu i možete slobodno pojesti svoj veći, konkretniji obrok.
- Pijte vodu
Post može dovesti do prilično ozbiljne dehidracije ako ne obratite pozornost na ono što pijete u vrijeme kada ne postite. Ispucale usne, podočnjaci i glavobolje znakovi su dehidracije. Kako biste to izbjegli koliko god je to moguće, pokušajte piti što više vode u vrijeme kada ne postite. Pijenje gaziranih slatkih pića s kofeinom ili mnogo kave može pojačati dehidraciju ako ih pijete umjesto vode. Ove tekućine su diuretici, što znači da istiskuju dodatnu vodu iz vašeg tijela umjesto da je dodaju. Jedan sok s vremena na vrijeme neće škoditi, ali neka voda bude većina onoga što pijete.
- Znajte da postaje lakše
Za nekoga tko nikada u životu nije postio niti jedan dan, post može biti izazov. To je ispit samodiscipline, mentalne snage i izdržljivosti s kojim se mnogi nisu susreli prije svoj prvog ramazana. Bit ćete u iskušenju pomisliti da će post uvijek biti težak ili da ste preslabi da to izdržite. Ali kako dani budu prolazili, priviknut ćete se. Za neke to može trajati duže nego za druge, važno je biti ustrajan. S vremenom stvari uvijek postaju lakše. A uz teškoće je i lakoća.
- Nemojte biti prestrogi prema sebi
Možete učiniti samo ono za što ste sposobni. Znajte da Uzvišeni Allah najviše prašta. Ako se poskliznete, nemojte se tući. Priberi se, razgovaraj s Allahom o svojoj namjeri i želji za postizanjem posta. Zamolite Ga za snagu i olakšanje. I nastavi dalje. Allah voli one koji Mu se obrate u pokajanju i On trči onima koji idu prema Njemu. Krenite polako i oprostite sebi neravnine na putu. Uostalom, vjera nije otkrivena u jednom danu. I ne možete očekivati da ćete se preko noći potpuno naviknuti na post, zato je vrlo važan nijet i jaka volja.
Ali znajte da ako ramazan obavite ispravno, s ispravnim namjerama, bit ćete gladni, ali će vaša duša biti sita, puna mira i zadovoljstva kakvog do sada niste poznavali. A nagrada koju ćete dobiti od Allaha je najveća nagrada za sve to.
Napomena: ako imate zdravstveno stanje, posavjetujte se sa svojim liječnikom prije nego što pokušate postiti. Ako je osoba lošeg zdravlja i nije fizički sposobna postiti, tada dužnost posta spada sa nje i može napostiti kasnije ili „otkupiti“ post na način da nahrani za svaki dan posta gladnu osobu, siromana. O tome više pročitajte na internetu ili još bolje zamolite lokalnog imama da vam objasni. Sretno sa postom svim „starim“ i „novim“ muslimanima 😊
Izvor: www.aboutislam.net