Nekoliko savjeta onome ko želi savjetovati druge
Priredio: Abdullah Nasup
Uzmi u obzir da su ljudi, po prirodi svoga stvaranja, griješna bića, kao i to da nije svaka greška ili propust grijeh. Tako nećeš trčati da reagiraš na svaku grešku i propust koji vidiš kod nekoga…
Od Ebu-Rukajje Temima ibn Evsa Ed-Darijje, radijallahu anhu, prenosi se da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Vjera je savjet,” ponovivši to tri puta. A potom je rekao: “Od Allaha, Njegove Knjige, Njegova Poslanika, vođama muslimana i običnim ljudima!” (Sahih-Muslim)Džerir ibn Abdullah, radijallahu anhu, kaže: “Položio sam prisegu Vjerovjesniku, sallallahu alejhi ve sellem, da ću obavljati namaz, udjeljivati zekat i savjetovati svakog muslimana!” (Sahihul-Buhari i Sahih-Muslim)
Ebu-Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Šest je obaveza koje mumin treba ispuniti prema drugom muminu…” (pa je od njih spomenuo) “…ako od tebe zatraži savjet, da ga posavjetuješ!” (Sahih-Muslim) Ebu-Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallhu alejhi ve sellem, rekao: “Allah je zadovoljan kada vi prakticitare troje: da Ga obožavate ne pripisujući Mu ništa; da se Njegovog užeta držite i mežusobno se ne podvajate; i da savjetujete one kojima je Allah dao vlast nad vama.” (Sahih-Muslim)
Na osnovu navedenih hadisa možemo zaključiti da je savjetovanje u našoj vjeri od izuzetne važnosti. Stoga, da bi ono bilo uspješnije, nastoj se pridržavati sljedećih normi:
1. Budi iskren prema Allahu.
2. Preispitaj svoje stanje prije nego što savjetuješ druge.
3. Ne govori ni o čemu bez znanja.
4. Uzmi u obzir da su ljudi, po prirodi svoga stvaranja, griješna bića, kao i to da nije svaka greška ili propust grijeh. Tako nećeš trčati da reagiraš na svaku grešku i propust koji vidiš kod nekoga.
5. Imaj lijepo mišljenje i nastoj naći opravdanja onome kojeg želiš savjetovati.
6. Dobro ispitaj i provjeri.
7. Neka tvome savjetu prethodi kratki uvod s lijepim riječima i pohvalom na račun onoga kojeg
želiš savjetovati.
8. Savjetuj u tajnosti, a ne javno. Javno savjetovanje je sramoćenje. Ono izaziva mržnju, neprijateljstvo, inat.
9. Odaberi pogodno vrijeme i mjesto.
10. Upoznaj karakter onoga kome želiš uputiti savjet.
11. Preferiraj blagost i nježnost nad grubošću i osornošću.
12. Ne napadaj, ne drži pridike.
13. Objasni propis i ne ulazi u raspravu.
14. Uzmi u obzir prioritete. Ponekad je nekim ljudima potrebno prijeći preko nekih grešašaka jer postoji ono što je važnije.
15. Ne optužuj ljude za namjere, jer ne znaš šta je neko mislio i kakvu je namjeru imao.
16. Najbolje je na grešku ukazati indirektno.