Tekstovi

Empatija – znak pravog vjernika

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

 

Svi to želimo od drugih, a ipak smo nekad škrti u davanju. Želimo da nas drugi razumiju, uvaže naša mišljenja i osjete našu bol. Želimo da nas drugi slušaju i druže s nama. Želimo da se drugi stave u naše cipele i gledaju svijet iz naše perspektive. To je empatija – stavljanje u tuđu kožu. Osjećamo se bliskima s osobom koja je empatična prema nama, lako nam je s njom podijeliti svoje misli, otići k njoj ili njoj kad smo u problemu i potražiti utjehu.

Svatko od nas ima prirodan osjećaj empatije putem kojeg se povezuje s drugima. Kada osjetite kako vam suze teku niz obraze dok čitate tragične vijesti ili emotivnu knjigu, ili gledate stvarno dobar film, osjećate snažnu empatiju.

Postoje dva aspekta empatije: kognitivni i afektivni. Kognitivna empatija odnosi se na razumijevanje gledišta druge osobe, njenih emocija i potreba na intelektualnoj razini. Afektivna empatija znači stvarno osjećanje emocije koju druga osoba doživljava.

Uzmimo (hipotetski) primjer muža Amira i njegove žene Lejle. Amir ne voli mačke i odbija dopustiti da ih Lejla ima u domu. Sada, umjesto da se ljuti, Lejla pokušava suosjećati. Prvo pokušava shvatiti odakle to dolazi. Stoga ona malo istražuje i saznaje nešto zanimljivo – dok je Amir bio mali dječak, gadno ga je ugrizla mačka. Lejla sada zna zašto on ne želi mačke u kući. Ni ona to ne bi htjela, da je na njegovom mjestu. Ovo je kognitivna empatija.

Zatim Lejla pokušava osjetiti kako je njenog muža povrijedilo kad ga je mačka ugrizla i kako se toga sjeti svaki put kad mu se mačka približi. Ovo je afektivna empatija. Kako biste se uistinu stavili u tuđu kožu, potrebno vam je oboje.

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: Niko od vas neće imati vjere sve dok svom bratu (muslimanu) ne poželi ono što želi za sebe. (El-Buhari) Ovaj hadis zahtijeva kognitivnu empatiju. Prvo se morate zamisliti u tuđoj koži i razmišljati iz njihove perspektive kako biste shvatili što biste vi učinili u njegovoj situaciji.

Poslanik Muhammed, s.a.v.s je isto rekao: Vidiš vjernike po tome što su milosrdni među sobom i iskazuju ljubav među sobom i dobroćudnost, kao jedno tijelo su, tako da, ako neki dio tijela nije dobro, onda cijelo tijelo s njim dijeli to. (El-Buhari)

Vjernik koji je postigao izvrsnost vjere osjetit će tu posebnu ljubav prema drugim vjernicima. Ovo je afektivna empatija.

Poenta za razmišljanje: Zašto nam je lako plakati za izmišljenim likom iz filma koje je doživio tragediju, a tako teško plakati za npr. stvarnom djecom siročadi u ratom razorenim regijama svijeta? Empatija u srcu vjernika nije slabost, već odraz istinske bogobojaznosti i svjedočanstvo o snazi imana.

Izvor: Prevedeno sa www.aboutislam.net uz manje izmjene

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.

NA VRH

Prijava gramatičke greške

Ova poruka će biti poslata urednicima sajta