
Je li nam vrijeme za rasprave?
Sve više je onih koji kritiziraju. Sve više onih koji istražuju mane drugih. Sve više razdora među braćom i sestrama. Sve više prekidanja rodbinskih i prijateljskih odnosa i općenito nesporazuma i napetosti u međuljudskim odnosima. A nikada teže ni gore vrijeme za Ummet nije došlo. Nikada više zavisti, ljubomore i međusobnog nadmetanja.
Pogledajte samo osobu koja je društveno korisna i koja se trudi da bude drugim na usluzi – uskoro ćete naići na niz kritika i potvora, do najistančanije praćenje svake aktivnosti osobe.Ukoliko brat ili sestra u vjeri naprave neku grešku, ta greška će se naglasiti i staviti u fokus ispred svih pozitivnih osobina te osobe.
Vlastiti interes se gleda mnogo više od društvene koristi i dobra za sve muslimane i zajednicu općenito.
„Zavadi pa vladaj“- poznata je izreka. Gospodar nas je u BiH počastio mirom već tri decenije, ali mi smo vrijeme, koje je trebalo biti vrijeme za našu snagu, jačanje i jedinstvo, iskoristili za međusobne podjele i neprijateljstva. Kao da nemamo drugih problema, i kao da nam je najprječe da se raspravljamo jedni sa drugima. Pri tome zaboravljamo da bereket i uspjeh dolaze sa slogom, mirom i jedinstvom.
Uzvišeni Allah u Kur’anu kaže: „Svi se čvrsto držite za Allahovo uže i ne razjedinjujte se! I sjetite se blagodati Allahove prema vama, kada ste bili neprijatelji, pa je On sakupio srca vaša i postali ste, Njegovom milošću, braća! I bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On od nje spasio! Tako vam Allah objašnjava znamenja Svoja da biste na Pravome putu bili!“ (sura Ali Imran, 103)
Kao pouke ovog ajeta i savjet nama svima danas, kada jedan dio Ummeta krvari i gotovo da nestaje sa zemlje, izdvojit ćemo:
- Čvrsta veza sa Kur’anom i pridržavanje Allahovih propisa u životu svakog pojedinca
- Dova
- Pomirenje i težnja za jedinstvom
- Fokus na život u miru i napretku muslimanskog društva
__________________
Nakada ranije, pročitah hadis o podjeli muslimana na 73 skupine u kojem, Avf b. Malik r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Jevreji su se podijelili na 71 skupinu – jedna od njih će u Džennet a ostale u vatru. Kršćani su se podijelili na 72 skupine – 71 će ići u vatru, a jedna od njih u Džennet. Tako mi Onoga u čijoj je ruci Muhammedova duša – moj ummet će se podijeliti na 73 skupine (firka) – jedna od njih će u džennet a 72 u vatru. Bi rečeno: O Allahov Poslaniče, koja je ta skupina?! Reče: Džema’at (el-Džema’ah).“ (Sahih. Sunen, Ibnu Madždže)
Dugo ne mogah razumijeti kako je to moguće, Ummet jedne Knjige, Kur’ana Časnog, i jednog Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi wa sellem, da bude toliko razjedinjen. Danas, nažalost, mogu razumjeti. Vrijeme u kojem svaki pojedinac želi da svojom „logikom“ bude najpametniji u vjeri, dok s druge strane cijeli islamski Ummet nema adekvatno rješenje da uveze humanitarnu pomoć.
Međusobne rasprave i razdor neće popraviti stanje Ummeta. Naprotiv, iscrpit će svaki atom snage vjernika, emotivno ga otuđiti od džemata i muslimana uopće.
„I pokoravajte se Allahu i Poslaniku Njegovu, i ne prepirite se da ne biste klonuli i bez borbenog duha ostali; i budite izdržljivi, jer Allah je, zaista, na strani izdržljivih.“ (sura Al-Anfal, 46)
Dok se međusobno raspravljamo o banalnim stvarima, dok jedni drugima pripremamo pakosti, dok se osjećamo superiornijim, imajmo na umu da se obruč steže oko nas. Da su neprijatelji naši sretni i zadovoljni i da vrebaju pogodnu priliku da unište sve što ima veze sa islamom.
Postavlja se pitanje: je li nam sada vrijeme za rasprave? Je li humano, dok Ummet krvari, svu svoju energiju usmjerimo na međusobne rasprave? Šta biste uradili da vam se vaše dvoje djece tuče i raspravlja, dok treće zamalo da ne padne kroz prozor?
Da nam se Uzvišeni Allah smiluje. Da nam podari svijest o važnosti džemata i da nas učini od onih koji će ući u Džennet. Amin.
**
U međuljudskim odnosima imajmo na umu slijeće:
- Svaki musliman je prvenstveno naš brat ili naša sestra u vjeri.
- Svaki insan je podložan greškama.
- Ispred pogreški pojedinca je dobrobit Ummeta.
- Kada tražimo mane braći i sestrama, trebamo se zapitati da li to radimo radi dobra za sve, ili da pokažemo svoju superiornost.
- Klonimo se onoga što nas se ne tiče. Činimo makar malo onoga što će koristiti Ummetu. Pomirimo zavađene strane. Oprostimo. Radimo na sebi. Razmišljajmo o tome. Šta ćemo reći Gospodaru o svom doprinosu Ummetu na dan Suda? Hoćemo li moći odgovoriti išta?
- Vratimo se Kur’anu i Sunnetu. Ali ne samo kada su u pitanju propisi, već i kada su u pitanju međuljudski odnosi. Živimo islam u svakoj sferi svoga života.
- Budimo džemat. Budimo zajednica. Kako je divno vidjeti bereket koji Allah spusti na skupinu ljudi koja je složna i koja radi na putu hajra.
- Bereket je u zajedništvu i slozi. I uspjeh je u zajedništvu. Uspjeh i dunjaluka i ahireta.

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.