Problem i devijacije u društvu

Allah je u Kur’anu povezao alkohol i kockanje s neprijateljstvom i mržnjom, a savremena nauka je otkrila i potvrdila tajnu ove veze

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Nova studija, objavljena u časopisu Scientific American (oktobar, 2013.), otkrila je da kockanje ima jednak učinak na mozak kao alkohol i droge. U mozgu postoji sistem ili centar koji se naziva ”centar za nagrađivanje” koji proizvodi određene količine dopamina, a dopamin je neurohemikalija koja pruža čovjeku osjećaj užitka, euforije i radosti. Kada čovjek kocka, njegov mozak izlučuje deset puta više dopamina i daje mu osjećaj užitka (slično osjećaju užitka tokom seksualnog odnosa, kao i tokom uzimanja droga ili opojnih sredstava općenito). A kada mozak izlučuje velike količine ove tvari, to dovodi do opterećenja ćelija mozga i uništenja jednog dijela ćelija tog moždanog centra, te do gubljenja samokontrole. S vremenom i gubitkom samokontrole razvija se agresivno ponašanje prema drugima.

Stručnjaci su potvrdili da droga i kockanje dovode do trajnih promjena na specifičnim područjima mozga, na isti način i u istim regijama – tj., imaju isti učinak. Naime, studija provedena na Univerzitetu ”Yale” 2003. godine, kao i studija koja je provedena 2012. godine na Univerzitetu u Amsterdamu, potvrđuju da se električna aktivnost mozga smanjuje i dolazi do poremećaja u centru za nagrađivanje, a ozbiljni učinci i posljedice se javljaju na prednjem dijelu čela (čeoni ili prefrontalni korteks mozga), a ovo područje mozga odgovorno je za procjenu rizika i suzbijanje nagona i požude, odnosno za planiranje i pokretanje dobrog i lošeg djelovanja i ponašanja.

Ovisnici o drogama, kockanju i alkoholu imaju jednako agresivno ponašanje prema drugima, zbog poremećaja u ovom području mozga.

Dakle, naučna istina, koju su naučnici ilustrativno prikazali, pokazuje kako opojne tvari svih vrsta (sve vrste droga i sve vrste alkohola i opijata) imaju isti utjecaj na mozak: agresija, nasilje nad drugima, mržnja prema drugima, nasilje u porodici prema djeci i suprugama, te uništavanje dijela ćelija na prefrontalnom dijelu mozga. Sve su to opasne posljedice koje uništavaju čovjeka i porodicu.

Danas neki stručnjaci vjeruju da negativan učinak igre na sreću (kocke) na mozak, može trajati 24 sata baš kao i učinak droga i alkohola. Mozak kockara je smeten (uzdrman) i istrošen, i kod takvih osoba postoje mnogi poremećaji poput abnormalnog izlučivanja dopamina i drugih problema. Stručnjak za kockanje Christopher Welsh iz Marylanda, jedne od najpoznatijih kockarskih destinacija, kaže: ”Slika skeniranog mozga ovisnika o kockanju izgleda vrlo slično mozgu ovisnika o drogama.”

Kur’an upozorava na opasnost od opojnih pića i kockanja i spominje ih u istom kontekstu. Stoga, razmislimo dobro o ajetima koji se prefinjenim i nedostižnim stilom obraćaju ljudskom umu i srcu istovremeno: ”O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.

Šejtan želi da pomoću vina i kocke unese među vas neprijateljstvo i mržnju i da vas od sjećanja na Allaha i od obavljanja molitve odvrati. Pa hoćete li se okaniti?” (El-Ma’ida, 90.-91.)

Priredio: Abdusamed Nasuf Bušatlić – saff.ba

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.

NA VRH

Prijava gramatičke greške

Ova poruka će biti poslata urednicima sajta