Lijepi islam

Pravda je milost od Allaha

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Pravda je Allahova milost prema ljudima. Biti pravedan znači postaviti stvari na njihovo pravo mjesto. To je instrument očuvanja i uzdizanja ljudske časti i dostojanstva. Kao takva, pravda ne može istinski postojati i ne može se uspostaviti bez upute Allaha, Najpravednijeg .

Što znači biti pravedan?

Izraz ‘adl’ vrlo je opsežan. To uključuje davanje ljudima onoga što zaslužuju, nepristranost, poštenje i govorenje istine. Pravda također znači izbjegavanje tlačenja drugih, uključujući životinje i naš okoliš. To znači izbjegavati pristranosti i predrasude i biti uravnotežen u svojim pogledima i prosudbama. Pogled na to što znači biti pravedan, samo nam pokazuje da je to jedna od najvažnijih karakteristika ljudskog bića; a posebno je dio karaktera jednog vjernika. Trebali bismo nastojati biti što pravedniji. Usaditi što znači biti pravedan u našim životima.

Pravda, koju je uspostavio Uzvišeni Allah, naš Milostivi Stvoritelj, u Njegovoj posljednjoj i konačnoj vjeri je dar. Biti pravedan znači da naše emocije ne utječu na ispravno djelovanje.
___________

Lijepa priča o pravdi

Postoji zanimljiva priča od Abdullaha ibn Rawahaha, plemenitog ashaba poslanika Muhammeda. Nakon bitke kod Hajbera (7. hidžre) protiv odmetnutih Jevreja, Jevreji su poraženi i potpisan je sporazum. Prema sporazumu, Židovi mogu ostati na svojoj zemlji i u svojim tvrđavama ako polovinu svog poljoprivrednog prinosa plate Poslaniku Muhamedu.

Abdullah ibn Rawahah, ashab iz ensarija, bio je određen da procijeni poljoprivredne proizvode Židova. Morao je paziti da se porez plaća prema dogovoru. Međutim, židovi su pokušali podmititi Abdullaha ibn Rawahaha kako bi se izvukli i manje plaćali Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem.

Abdullah ibn Rawahah bio je jako uzrujan zbog pokušaja Židova da ga podmite. On je to svim srcem odbio. Snažnim, jasnim riječima, Abdullah ibn Rawahah izrazio je svoju ljutnju. Međutim, usprkos njihovoj nezakonitoj ponudi Abdullahu, on se prema njima ponašao pravedno i rekao Židovima: Niti moja pretjerana ljubav prema njemu (Poslaniku s.a.v.s.), niti moja pretjerana mržnja prema vama neće me spriječiti ni najmanje da budem pravedan prema vama.”

Šta učimo od Abdullaha ibn Rawahaha?

Iz ove priče saznajemo da osjećaj prosuđivanja Abdullaha ibn Rawahe ni na koji način nije bio pod utjecajem njegovih emocija. Poslanik Muhammed (mir i blagoslov neka je na njega) uči da pravda mora biti slijepa za odnose i emocije. Pravda mora nadilaziti razine ljudskih predrasuda. Pravda kao dio islamskog svjetonazora je način života. Abdullah ibn Rawahah nas uči da trebamo slijediti naš islamski način života u svim okolnostima; on nas uči podupirati i čuvati pravdu.

Samo prakticiranjem pravde naša društva mogu biti uzdignuta. Bit ćemo uzdignuti u našem moralu, vještinama, zajednicama i obiteljima. Podržavajući pravdu u našim zajednicama, ponovno ćemo steći osjećaj sigurnosti.

Prakticiranje počinje u našoj obitelji

Ovo počinje u našoj vlastitoj obitelji. Moramo biti pravedni s članovima svoje obitelji i ostvariti njihova prava. Živeći i prakticirajući pravdu smo primjer. Svijet kakav poznajemo je test za ljudsku vrstu. Potpuna Allahova pravda bit će uspostavljena na Sudnjem danu. To je zbog Allahove potpune i beskrajne mudrosti. Trebamo se tješiti time da ako vidimo nešto za što osjećamo da ne prikazuje pravdu kako je mi razumijemo.

Allah je o svemu svjestan i obaviješten, Sveznajući. Svjestan svakog nepravednog čina, svake nepravedne riječi, svakog ugnjetavanja i svakog zločina. Moramo dati sve od sebe da uspostavimo pravdu u našim obiteljima i zajednicama, s nama samima i ostatkom stvorenja. I moramo što bolje usaditi ovu vrlinu u svoje živote.

Uzvišeni Allah to lijepo izražava u svom plemenitom Kur’anu: O vjernici, dužnosti prema Allahu izvršavajte, i pravedno svjedočite! Neka vas mržnja koju prema nekim ljudima nosite nikako ne navede da nepravedni budete! Pravedni budite, to je najbliže čestitosti, i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono što činite! (El-Maide, 8.)

Izvor: www.aboutislam.net

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.

NA VRH

Prijava gramatičke greške

Ova poruka će biti poslata urednicima sajta