Zanimljivosti i nauka

Umoči cijelu muhu pa je onda odstrani

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Umoci muhu u pice
Cesto dolaze kriticari islama sa izrugivanjem prema islamu, posebno kada je u pitanju jedan vjerodostojan hadis, koji se nalazi u Buhariji, koji govori da ako muha upadne u pice, treba da se umoci u vodu u potpunosti jer u njoj se nalazi lijek. Ali sada izgleda da je muha pobijedila njihovo izrugivanje prema jednoj naucnoj studiji…

Poslanik s.a.w.s. je rekao: “Ako vam muha upadne u vase pice, potopite je u pice, jer u jednom njenom krilu je bolest a u drugom je lijek za tu bolest.”

Zujanje nove antibiotike

Povrsina muhe je zadnje mjesto na kojem se ocekivalo naci antibiotika, ali je ipak bas tu, jedan australijeski istrazivacki tim, bacio svoj fokus. Oni su zasnovali svoj rad na teoriji da muhe moraju imati neku, vrijednu paznje, antibiotiku, kako bi mogli preziviti na istruhloj balegi, mesu i vocu. Tim Department of Biological Sciences, Macyuarie University, je poceo da identifikuje protiv-bakterijska svojstva, koja se pokazuju u raznim stadijima razvoja muhe. “Nase istrazivanje je mali dio globalnog istrazivanja u potrazi za novom antibiotikom, ali mi trazimo tamo gdje mislimo da niko nije trazio ranije”, kaze gospodjica Joanne Clarke, koja je prezentirala napredak grupe u Australijskom Savezu za Konferenciju Mikrobiologije u Melbourn-u.

Naucnici su testirali cetiri razlicite vrste muha: kucnu muhu, muhu zujaru, vinogradsku muhu i vocnu muhu iz Queensland-a koja lijezu jaja na svjezem vazduhu. Njihove larve ne trebaju puno protiv-bakterijskih materija, jer one ne dolaze u kontakt sa puno bakterija. Muhe prolaze kroz razlicite stadije, od larve pa do kukuljice prije nego sto odrastu. Za vrijeme kukuljicnog stadija, muha je zatvorena i ne jede. “Pretpostavili smo da nece proizvoditi puno antibiotike”, kaze gospodjica Clarke. I nisu. Medjutim sve larve pokazuju protiv-bakterijske osobine (osim u slucaju kod vocne muhe iz Queensland-a).

Sve vrste muha, kada su odrasle, su proizvele antibiotiku pa cak i vocna muha iz Queensland-a (koja u ovom stadiju treba protiv-bakterijsku zastitu, zato sto ona ima kontakt sa drugim muhama i premjesta se). Takve osobine su bile prisutne na muhinoj povrsini kada su u pitanju sve cetiri vrste, iako protiv-bakterijskih osobina bude cak i u crijevima. “Mogu se pronaci aktiviteti na obadva ova mjesta”, kaze gospodjica Clarke. “Razlog zbog cega smo se koncentrisali bas na povrsinu jeste zato sto je to laske podrucje za izlucivanje.”

Antibioticka materija se izlucuje tako sto se muha utopi u etanol, a poslije se mjesavina propusti kroz filter kako bi se izlucila sirova koncetracija. “Pokusavamo sada da otkrijemo posebno protiv-bakterijsko podrucje”, kaze gospodjica Clarke. Na kraju ce postati hemijska sinteza. Posto ova podrucja nisu iz bakterije, geni koji pokazuju otpor prema njima, se nece tako lahko moci pretvoriti u patogene (organizam koji prouzrokuje bolest u drugom organizmu). Ocekivanja su da ce ova nova forma antibiotike imati duze i efektivnije trajanje.

Izvor: News in Science

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.

NA VRH

Prijava gramatičke greške

Ova poruka će biti poslata urednicima sajta