Uzimanje naknade za rukju i hidžamu
Bolesnik koji traži da mu se uči rukja može uvjetovati da učač dobije naknadu samo ako se izliječi. Ibn Tejmijja kaže: “Ako bi ljekaru obećao određenu nagradu, koju će dobiti samo ako izliječi bolesnog, to je dozvoljeno. Tako su ashabi Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, učili rukju bolesnom poglavaru sve dok nije ozdravio, a bilo im je obećano stado ovaca, koje su potom i uzeli. Naknada je bila za liječenje, a ne za učenje.” (Medžmuul-fetava)
Iz prethodnog se zaključuje da je legitimno uzeti naknadu za učenje rukje, a to biva na dva načina:
Prvi je da to bude naknada učaču prema dogovoru između njega i bolesnika. U ovom slučaju učač može uzeti naknadu bez obzira na to da li bolesnik ozdravio ili ne.
Drugi način je da to bude naknada za izlječenje. U ovom slučaju zaslužit će naknadu samo ako bolesnik ozdravi. Allah najbolje zna! (Muhammed Salih el-Munedždžid, El-Islam Sualun ve dževab, br. 145822)
Što se tiče uzimanja naknade za hidžamu, islamski su učenjaci zauzeli različite stavove u pogledu naplaćivanja usluga obavljanja hidžame i zarađivanja na taj način. Postoji mišljenje da je haram naplaćivanje usluge činjenja hidžame, dok velika većina učenjaka smatra da je to dozvoljeno. Ipak, mnogi učenjaci koji preferiraju dozvolu smatraju da je zarada putem hidžame pokuđena. (Ibn Kudama, El-Mugni, El-Mevsuatul-fikhijjetul-kuvejtijja) Prema tome, čovjeku koji nije u potrebi da zarađuje putem hidžame bolje je da nađe neki drugi posao, jer mu je to pokuđeno. A ako je neko u potrebi za tim, dozvoljeno mu je, bez pokuđenosti. Ako se tome pridoda namjera da se omogući prakticiranje hidžame, jer je na nju podsticao Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, onda je to dobro djelo.
O ovom se već ranije opširnije govorilo, a može se pročitati na ovom linku: https://el-asr.com/pitanja/uzimanje-nadoknade-za-hidzamu/