
Znanje
Inače je poznato da osoba koja malo zna, malo uči i malo radi na sebi zapravo misli da sve zna, za razliku od onoga ko pliva morem znanja i ko je sposoban uočiti da koliko god da zna to je zapravo samo jedna kapljica u moru znanja. Osobe koje ne uče i ne tragaju za znanjem također je jako teško „pobijediti“ u raspravi, jer one ne žele čuti argumente koji su objektivni i potkrijepljeni dokazima. Njihov najveći argument je misao da sve znaju i da su uvijek u pravu. S takvim osobama ne možemo sarađivati, pronalaziti kompromis a nisu spremne ni da prihvate savjet.
U moru današnjeg trenda obrazovanja koje nužno nije uvijek i znanje, važno je podizati svijet o značaju nauke, znanja i lične izgradnje, kako bi čovjek mogao biti koristan svome društvu. Važno je i očistiti nijjet prilikom upisa škole, akademije ili fakulteta, i imati na umu da diploma bez znanja nema nikakav značaj i da samo može biti dokaz protiv nas a nikako za nas.
Jesmo li sebi ikada postavili pitanje zašto učimo, studiramo ili idemo u školu?
Da se dokažemo okolini?
Da steknemo diplomu?
Da argumentima možemo pobijediti druge?
Da steknemo ugled?
Ili pak, da zbog zadovoljstva Gospodara Sveznajućeg tragamo za znanjem, da se tim znanjem približimo Njemu i da budemo korisni članovi društva?
Ako je naš nijjet ovo posljednje – to je zapravo i jedini čist i ispravan nijjet. Takvo traženje znanja je ibadet, blagodat i put do Njegovog zadovoljstva.
Uzvišeni Allah u Kur’anu na više mijesta govori o znanju i o onima koji tragaju za znanjem.
U nastavku nekoliko ajeta iz Kur‘ana Časnog:
„Reci: ‘Zar su isti oni koji znaju i oni koji ne znaju? Samo oni koji pameti imaju pouku primaju!“ (sura Ez-Zumer, 9)
„On daje mudrost kome hoće, a onome kome je mudrost dana, dano je veliko dobro! A samo razumom obdareni pouku prihvataju!“ (sura El-Beqara, 269)
„I reci:Gospodaru moj, Ti znanje moje povećaj.“ (sura Taha, 114)
„A Allaha se boje od robova Njegovih učeni. Allah je, doista, Silan i On prašta.“ (sura Fatir, 28)
Prvi ajet koji je objavljen Poslaniku Muhammedu, sallallahu alejhi wa sellem, bio je: „Uči, u ime Gospodara koji stvara!“ Prvi objavljeni ajet nije bio ni vjerovanje u Uzvišenog Allaha, niti namaz, niti post ili bilo šta drugo. Kako da čovjek ispravno vjeruje ako ne poznaje svoga Gospodara i ako ne poznaje propise vjere? Koliko ljudi, u neznanju, ne tražeći znanje, učini širk Uzvišenom Allahu i izađe iz vjere? Koliko ljudi, ne želeći uložiti trud u učenje jezika Kur’ana Časnog čitav život provede učeći riječ قُلْ (qul- reci) kao كُلْ(kul- jedi) u zadnje tri sure u Kur’anu?
Koristi stjecanja znanja su mnoge:
- Bogobojaznost
- Skrušenost
- Poniznost
- Rad na sebi
- Bolje razumijevanje drugih ljudi
- Spremnost na kompromis
- Veće cijenjenje znanja i učenih
- Bolja organizacija vremena
Kada bismo bili svjesni vrijednosti svake riječi tokom stjecanja znanja, svake spoznaje, sigurno ne bismo bili opterećeni formalnošću znanja, već bismo bili opterećeni količinom znanja koje ćemo usvojiti. I birali bismo, zasigurno traženje znanje ispred trošenja vremena u beskorisnom.
Gospodaru, molimo Te da nas traženjem korisnog znanja uposliš. Amin.

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.